Lotus Staff Directory

Maria Allen

Paraprofessional

Erica Barraza

Instructional Coach

Chris Brown

Paraprofessional

Penny Brown

Kitchen

Cindy Carlino

Psychologist

Alana Carlson

Speech Clinician

Erin Connolly-Jordt

Teacher, Music

Gina Crosthwaite

Paraprofessional

Maureen DeVoss

Teacher, 2nd Grade

Tim Douglas

Custodian

Bridget Dvorak

Paraprofessional

Pam Exon

Teacher, 4th Grade

Michael Fefferman

Paraprofessional

Joseph Fernandez

Teacher, Reading/Title 1

Morgan Figel

Teacher, Special Education

Yesenia Flory

Kitchen

Mary Foersterling

Teacher, Early Childhood

Christine Francke

Paraprofessional

Georgette Franco

Food Service Director

Jennifer Groot

Teacher, 1st Grade

Kristine Gumm

Paraprofessional

Samantha Harshaw

Teacher, Kindergarten

Michelle Heath

Kitchen Lead

Mollie Herchenbach

Paraprofessional

Lisa Huck

Teacher, Physical Education

Kimberly Jacobs-Leable

Teacher, ELL

Cathy Jawnyj

MTSS Facilitator

Michelle Jessop

Teacher, 3rd Grade

Kent Jorgensen

Custodian

Abbey Kadera

Teacher, Billingual

Joan Kantenwein

Teacher, Reading/Title I

Kally Kibitlewski

Teacher, 4th Grade

Theresa Kovach

Teacher, 3rd Grade

Paula Kvacik

Administrative Assistant

Amanda Lorenz

Interventionist

Rachel Lundberg

Paraprofessional

Kim Mack

Social Worker

Misty Madula

Paraprofessional

Michelle Magness

EC Parent Coordinator/Intervention

Debra Marienau

Paraprofessional

Brittany Mason

Teacher, Special Education, Autism

Tiffany McGranahan

Teacher, 1st Grade

Gayle McManamon

Teacher, Art

Nicole Mild

Teacher, Kindergarten

Brittany Miller

Paraprofessional

Sonia Miller

Kitchen

Victoria Miller

Teacher, STEM

Natalie Molidor

Teacher, 2nd Grade

Molly Monk

Board Certified Behavior Analyst BCBA

Amber Mysliwiec

Teacher, Physical Education

Lauren Nee

Teacher, Early Childhood/Special Education

Sue Pinkawa

Administrative Assistant

Linda Rasmussen

Paraprofessional

Colleen Robinson

Health Aide

Kelly Roland

Teacher, 3rd Grade

Mary Santi

Teacher, Special Education

Cary Scarpino

Teacher, 1st Grade

Melanie Schlesser

Paraprofessional

Cheryl Schuck

Paraprofessional

Stephanie Silverman

Physical Therapist

Cortnee Snell

Teacher, Special Education

Christine Spittler

Paraprofessional

Ellen Stirrat

Paraprofessional

Rebecca Strandberg

Teacher, Special Education ILP-A

Mike Szotek

Technology Coordinator

Tiffany Tardio

Teacher, Kindergarten

Emily Taylor

Hearing Itinerant

Sherry Tietjen

Teacher, Special Education ILP-B

Melissa Udelhofen

Vision Itinerant

Don Ukleja Jr.

Maintenance

Jessica Urban

SEL Facilitator

Amanda Usyak

Teacher, Early Childhood

Eddie Villarreal

Custodian

Melissa Wagner

Paraprofessional

Emily Welsh

Teacher, 2nd Grade

Jenn Wenc

Teacher, 4th Grade

Lisa Werner

Occupational Therapist

Fiona Wisniewski

Speech Clinician

Russ Xhemaili

Custodian